FCI - Standard č. 218

ČIVAVA
CHIHUAHUA

(Chihuahueno)

 

PŘEKLAD DO NĚMČINY: Dr.J.-M.Paschoud a paní Ruth Binder-Gresly.

Překlad změn byl proveden ve spolupráci s F.C.A. (Argentina).

 

ZEMĚ PŮVODU: Mexiko.

 

DATUM PUBLIKACE PLATNÉHO ORIGINÁLNÍHO STANDARDU: 24. 03. 2004.

 

POUŽITÍ: Společenský pes.

 

KLASIFIKACE FCI:           Skupina 9 Společenští a doprovodní psi.

                                        Sekce 6  Chihuahueno.

                                        Bez pracovní zkoušky.

 

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: Čivava je nejmenším plemenem psů na světě a nese název největší provincie republiky Mexiko (Chihuahua). Předpokládá se, že tito psi tam dříve žili volně a v době existence civilizace Toltéků byli domorodci chytáni a domestikováni. Vyobrazení trpasličího psa, který se nazýval »Techichi« a žil v Tule, bylo použito na dekoraci městské architektury; tyto malé sošky se velmi podobají dnešním čivavám.

 

CELKOVÝ VZHLED: Tento pes je kompaktní stavby těla. Velmi podstatný význam má ta skutečnost, že jeho lebka má tvar jablka a že jeho středně dlouhý ocas je nesen vysoko zvednutý; buď je nesen ohnutý nebo zatočený  v půlkruhu se špičkou směřující proti bedrům.

 

DŮLEŽITÉ PROPORCE: Délka těla je poněkud větší než kohoutková výška; žádoucí však je téměř kvadratický formát těla, což platí zvláště u psů. U fen je vzhledem k možnosti březosti přípustný poněkud delší trup.

 

CHOVÁNÍ / CHARAKTER (POVAHA): Mrštný, pozorný, temperamentní a velmi odvážný.

 

 

HLAVA:

 

MOZKOVNA:

Lebka: Krásně klenutá jablkovitá hlava (charakteristická vlastnost plemene). Stop: Velmi výrazný, hluboký a široký, protože čelo je vyklenuté nad nasazení tlamy.

 

OBLIČEJOVÁ ČÁST:

Nosní houba: Středně krátká, mírně vyhrnutá. Přípustná je každá barva.

Tlama: Krátká, při pohledu ze strany rovná, v nasazení široká, ke špičce se zužující.

Pysky: Suché a dobře přiléhající.

Líce: Málo vyvinuté a velmi suché.

Čelisti / zuby: Nůžkový nebo klešťový skus. Předkus a podkus a jakákoliv anomálie postavení zubů horní nebo dolní čelisti musí být přísně penalizovány.

Oči: Velké a okrouhlého tvaru, velmi výrazné, nevystupující, zcela tmavě zbarvené. Světlé oči jsou přípustné, ale nežádoucí.

Uši: Velké, vzpřímené, rozložené a výrazně otevřené; široké v nasazení, směrem k lehce zaoblené špičce se postupně zužující. V klidu jsou skloněny do stran s úhlem 45°.

 

KRK:

Horní linie: Lehce klenutá.

Délka: Středně dlouhý.

Tvar: Silnější u psů než u fen.

Kůže: Bez laloku; u dlouhosrsté variety je vysoce žádoucí límec s delší srstí.

 

TRUP: Kompaktní a dobře stavěný.

Horní linie z profilu: Rovná.

Kohoutek: Málo vyjádřen.

Hřbet: Krátký a pevný.

Bedra: Silně osvalená.

Záď: Široká a silná, téměř plochá nebo lehce skloněná.

Hruď: Hrudník široký a hluboký, žebra dobře klenutá. Při pohledu zepředu prostorný, ale ne přehnaně; při pohledu ze strany dosahující až k loktům; není sudovitého tvaru.

Dolní linie z profilu a břicho: Tvořen výrazně vtaženým břichem. Volné břicho je přípustné, ale nežádoucí.

 

OCAS: Vysoko nasazený a přiměřené délky; široký v nasazení, směrem ke špičce se postupně zužující. Způsob nesení ocasu je důležitou charakteristickou vlastností plemene: V pohybu se ocas nachází nesen v oblouku vysoko zdvižený nebo zaoblený do půlkruhu se špičkou směřující proti bedrům, což propůjčuje tělu vyvážený vzhled; nikdy není nesen mezi končetinami nebo pod horní linií. Osrstění odpovídá délce srsti dané variety a odpovídá srsti celého těla psa. U dlouhosrsté variety tvoří srst praporce. V klidu je ocas nesen volně visící a tvoří lehký háček.

 

KONČETINY

 

HRUDNÍ KONČETINY: Hrudní končetiny rovné a dobré délky; při pohledu zepředu jsou s loktem v jedné rovné linii; při pohledu ze strany stojí svisle.

Plece: Suché a málo osvalené. Zaúhlení mezi lopatkou a nadloktím je přiměřené.

Loket: Pevně a těsně přiléhající, což dovoluje volný pohyb s hrudní končetinou.

Přední nadprstí: Lehce šikmo postavené, silné a pružné.

Přední tlapy: Velmi malé a oválné, s prsty dobře navzájem oddělenými, ale ne rozevřenými (tlapky nejsou zaječí, ani kočičí); drápy jsou zvlášť dobře klenuté a přiměřeně dlouhé; polštářky tlap jsou dobře vyvinuté a velmi pružné. Paspárky nejsou žádoucí.

 

PÁNEVNÍ KONČETINY: Dobře osvalené, s dlouhými kostmi, svisle a navzájem rovnoběžně postavené, s dobrým zaúhlením kyčelního kloubu , kolena a hlezna, v souladu se zaúhlením hrudní končetiny.

Nárt: Krátký, s dobře vyvinutými Achillovými šlachami; při pohledu zezadu jsou končetiny rovné a jsou postaveny svisle.

 

Zadní tlapy: Velmi malé a oválné, s prsty dobře navzájem oddělenými, ale ne rozevřenými (tlapky nejsou zaječí, ani kočičí); drápy jsou zvlášť dobře klenuté a přiměřeně dlouhé; polštářky tlap jsou dobře vyvinuté a velmi pružné. Paspárky nejsou žádoucí.

 

CHODY: Krok je dlouhý a pružný, energický a aktivní, vpředu dlouhý krok a zezadu silný posun. Při pohledu zezadu se pánevní končetiny pohybují navzájem téměř rovnoběžně, takže tlapky pánevních končetin dopadají přesně do stop hrudních končetin. S rostoucí rychlostí vykazují končetiny tendenci konvergovat ke středové linii pod těžištěm psa (single track). Průběh pohybu zůstává volný a pružný, bez viditelné námahy, hlava zvednutá a hřbet pevný.

 

KŮŽE: Hladká a pružná na celém povrchu těla.

 

OSRSTĚNÍ

 

SRST: U tohoto plemena existují dvě variety srsti.

 • Krátkosrstá varieta:

Srst ke krátká na celém těle dobře přiléhá. Je-li vybavena podsadou, je srst poněkud delší; Volnější, řidší srst na hrdle a na břiše je přípustná; srst je poněkud delší na hrdle a na ocase, krátká v obličeji a na uších. Je lesklá a měkká na omak. Bezsrstí psi jsou nepřípustní.

 

 

 • Dlouhosrstá varieta:

Srst by měla být jemná a hedvábná, rovná nebo lehce zvlněná; nepříliš hustá posada je žádoucí. Srst je delší a tvoří praporce na uších, na krku, na zadní straně hrudních a pánevních končetin, na tlapách a na ocasu. Psi s dlouhou a načechranou srstí jsou nepřípustní.

 

BARVA: Přípustné jsou všechny barvy ve všech odstínech a kombinacích mimo merle barev.

 

HMOTNOST: U tohoto plemene se posuzuje jen hmotnost, ne velikost.

Hmotnost: Ideální hmotnost je mezi 1,5 a 3 kg. Jedinci s hmotností přesahující 3 kg se diskvalifikují.

 

VADY: Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru s odchylkou.

 • Chybění jednotlivých zubů.
 • Zdvojení zubů (přetrvávání mléčných zubů).
 • Deformované čelisti.
 • Špičaté uši.
 • Krátký krk.
 • Dlouhý trup.
 • Vyklenutý hřbet nebo spadající hřbet (lordóza nebo kyfóza).
 • Spáditá záď.
 • Úzká hruď, plochý hrudní koš.
 • Špatně nasazený, zatočený nebo příliš ocas.
 • Krátké končetiny.
 • Odstávající lokty.
 • Příliš úzce postavené pánevní končetiny.

 

TĚŽKÉ VADY:

 

 • Úzká mozkovna.
 • Malé oči, oči zapadlé nebo vystupující.
 • Dlouhá tlama.
 • Předkus a podkus.
 • Luxace čéšky.

 

VYLUČUJÍCÍ VADY:

 

 • Agresivita nebo bázlivost.
 • „Jelenovitý“ typ (psi s netypickou celkovou stavbou nebo: velmi jemná hlava, dlouhý krk, štíhlé tělo, dlouhé končetiny).
 • Jedinci s otevřenou fontanelou.
 • Visící nebo krátké ucho.
 • Deformace čelistí
 • Extrémně dlouhý trup.
 • Chybějící ocas.
 • Dlouhosrstá varieta: Psi s velmi dlouhou, jemnou a načechranou srstí.
 • Krátkosrstá varieta: Lysá místa (alopecie).
 • Merle zbarvení
 • Jedinci s hmotností pod 500 g a nad 3 kg.
 • Každý jedinec vykazující fyzické abnormality nebo poruchy chování bude diskvalifikován.

 

Pozn.:

Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata nacházející se zcela v šourku.

Novinky

18.10.2020 23:57
A konečně jsme se dočkali nejkrásnějšího období v chovu. 18.10.2020 večer se nám narodila krásná 4 štěňátka. Maminka naše kráska Special Guest Juliet Capulet a tatínek Helmiaisen Legendary Edition. Máme obrovskou radost. Koukněte sem.
04.10.2020 17:50
Pro nás nejbližší a oblíbená mezinárodní výsrava v Českých Budějovicích proběhla za přísných hygienických podmínek. Dost možná, že to je i letos poslední výstava. Tuto výstavu posuzovala paní rozhodčí Olga Dolejšová. Měli jsme zde tři zástupce naší smečky. Nejmladší Harmonia of July CIA pod Vráží...
27.09.2020 23:45
A zase jedna klubová výstava. Dnes Chihuahua klubu ČR, kde posuzovala paní rozhodčí Václava Rybárová. Přihlášená byla jen Harmonie, která si ze třídy junioru odnesla ocenění Výborná 1, CAJC.
13.09.2020 19:12
Od jara jsme čekali na pořádání Národní výstavy v Ostravě a dočkali jsme se. Sice se nekonala v Ostravě, ale v Brně, to nám ale nevadilo. Měli jsme to o dost kilometrů blíže. Rozhodčího nezměnili a tak nás posuzoval pan Rafal First, PL. Naše juniorka Harmonie of July CIA pod Vráží ve třídě mladých...
06.09.2020 19:40
Dnes jsme se vypravili do Olomouce na národní výstavu, kde posuzoval rozhodčí pan Robert Kubeš. Naše jumiorka Harmonia of July CIA pod Vráží obsadila ve třídě mladých druhé místo se známkou výborná. Frenčí ( Faidra of Ria CIA pod Vráží) vyhrála třídu vítězů a získala oceněné V1 CAC.
29.08.2020 18:09
I letos jsme se dočkali a vypravili se na úplném konci prázdnin na klubové výstavy KCHČaP na Slovensko do Tekovské Breznice. Moc rádi na tyto výstavy jezdíme. Máme zde mnoho přátel a výstavy mají skvělou atmosféru, pohodu a nepřeberné množství dobrůtek. Přihlášeni byli Luk ( Special Guest Luke...
24.08.2020 17:48
Krásné prostředí hřebčína lipicánů v Szilvásváradu nám poskytlo výstavní plochu. Teplo zde bylo přímo tropické a tak jsme se museli neustále chladit a zdržovat ve stínu. No a co se nestalo a jak se říká, vše je jednou poprvé, tak i mne se podařilo propást nástup do kruhu s Frenčí. Nejlépe se zde...
16.08.2020 16:49
A zase jednou v Čechách na Národní výstavě v Mladé Boleslavi, kde posuzovala rozhodčí paní Olga Dolejšová.  Frenčí ( Faidra of Ria CIA pod Vráží) ve třídě šampionů získala známku Výborná 1, CAC. Harmonia of July CIA pod Vráží ve třídě mladých známka Výborná.
19.07.2020 23:38
Vůbec by nás nenapadlo, že se pár měsíců nepodíváme na výstavy z důvodu opatření proti COVID-19 a tak jsme byli moc rádi, že v červenci se pomalu začínají výstavy rozjíždět. A tak jsme se vypravili na Slovensko do Nitry. Výsledky z pátku 17.7.2020 rozhodčí Iveta Vojteková, SK Frenčí (Faidra of Ria...
01.03.2020 22:29
Ještě jsme si ani neodpočinuli a už zase jsme vyrazilí do Rakouska na dvě výstavy jednu klubovou a jednu mezinárodní v krásné oblasti Rakouska ve městě Graz. Klubovou výstavu posuzovala rozhodčí paní Hana Ahrens, AT. Luk ( Special Guest Luke Danes) od ní získal známku Výborná 2 a res. CAC. Frenčí (...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>


  

 

 

Kontaktujte nás

Kontakt

Regina Plouharová náměstí Přátelství 684
383 01 Prachatice
+420 775 368 564 chihuahua-cz@seznam.cz